salonfeliz.pl

kobieta zasłaniająca twarz listkiem - odkryj swoją cerę

Typy Cery: jak rozpoznać swoją skórę i dostosować do niej pielęgnację

Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego produkty pielęgnacyjne, których używasz nie zawsze przynoszą oczekiwane efekty? Jednym z powodów może być niedostosowanie, kosmetyków do Twojego typu cery. Skóra każdej z nas jest wyjątkowa i ma swoje specyficzne potrzeby. W dzisiejszym artykule, w ramach naszej serii artykułów o pielęgnacji twarzy i ciała, pomożemy Ci poznać różne typy skóry i jak właściwie o nie zadbać. Mamy nadzieję, że artykuł ten będzie dla Ciebie pomocny, zapraszamy do lektury!

typy cery - spis treści

W skrócie:
Z tego artykułu dowiesz się:

 • Rozpoznanie Typu Cery – dlaczego to takie istotne?
 • Typy Cery – podstawowa charakterystyka.
 • Test – Jak sprawdzić swój typ cery w domu?
 • Pielęgnacja cery w salonie kosmetycznym – dlaczego warto?
 • Typy Cery, a pielęgnacja.
 • Częste Błędy w Pielęgnacji skóry twarzy.
 • Podsumowanie i Zaproszenie.

Rozpoznanie Typu Cery – dlaczego to takie istotne?

Jedną z podstawowych funkcji naszej skóry jest tworzenie bariery ochronnej przed czynnikami zewnętrznymi. To w jakiej kondycji i jakim zdrowiem cieszy się nasza skóra wpływa nie tylko na nasz wygląd, ale również na nasze ogólne samopoczucie.

Dlatego ważnym elementem jest zadbanie o barierę ochronną skóry, to właśnie ona może dać błędny obraz naszej skóry np. zamiast skóry mieszanej widzimy, że jest mocno tłusta lub zamiast normalnej przesuszona.

Skóra pozbawiona bariery hydrolipidowej, czyli tzw. tarczy ochronnej jest mocniej narażona na odwodnienie czy działanie czynników zewnętrznych. Taka skóra staje się często bardziej zmęczona, bez kolorytu, wrażliwa, odwodniona lub przesuszona.

Powodem tego może być:

 • złe nawodnienie skóry
 • brak odpowiedniej pielęgnacji np. stosowania kosmetyków z alkoholem, silnymi kwasami lub mycie twarzy np. mydłem
 • stosowanie codziennej tonizacji skóry, a tym samym zaburzeniem ph skóry
 • zbyt częste lub mocne złuszczanie naskórka

Każda z nas ma inny typ cery, z unikalnymi cechami i potrzebami. Rozpoznanie własnego typu skóry to pierwszy i najważniejszy krok w drodze do zdrowia i piękna.

Podstawowe różnice między typami cery związane są z:

 • Poziomem nawilżenia
 • Produkcją sebum
 • Podatnością na problemy skórne

Osoby o cerze suchej mogą doświadczać uczucia napięcia i szorstkości, podczas gdy te z cerą tłustą mogą borykać się ze skłonnością do występowania trądziku, a ich skórę cechuje nadmierne błyszczenie się. Z kolei skóra mieszana bywa znacznie trudniejsza w pielęgnacji ze względu na występowanie obszarów zarówno cery tłustej i suchej, zdecydowana mniejsza część z nas pochwalić się może cerą normalną która w porównaniu do poprzedniczki nie jest tak wymagająca w kontekście pielęgnacji i stosowania ewentualnych zabiegów kosmetycznych.

Dlaczego więc tak istotne jest prawidłowe zdiagnozowanie typu skóry? To właśnie od tego zależy skuteczność naszej pielęgnacji. Niewłaściwe produkty i zabiegi mogą prowadzić do niepożądanych efektów, takich jak podrażnienia, nadmierna suchość lub przetłuszczanie. Właściwa i odpowiednio dobrana pielęgnacja dostosowana do typu cery może poprawić jej wygląd, teksturę i ogólną kondycję.

Istotną pomocą w diagnozowaniu typu skóry może być konsultacja z kosmetologami w salonach kosmetycznych. Należy zwrócić uwagę, że eksperci, których znajdziemy w tych miejscach posiadają odpowiednią wiedzę bazującą na doświadczeniu, która pozwoli im na ocenę kondycji skóry i zidentyfikowania jej typu. Nasi specjaliści posiadają wiedzę i doświadczenie, które pozwolą im dokładnie ocenić Twoją skórę i zidentyfikować jej potrzeby.

Typy Cery – podstawowa charakterystyka

Cera Sucha
 
Cera sucha to skóra pozbawiona wystarczającej ilości naturalnych lipidów i nawilżenia co prowadzi do uczucia napięcia i szorstkości, często podatna na złuszczanie się. Jeśli twoja skóra wydaje się matowa i nieelastyczna, a po umyciu lub dłuższym kontakcie z wodą odczuwasz napięcie to bardzo prawdopodobne, że jest to twój typ skóry.

kobieta używająca kremu nawilżającego na cerę suchą

Cera Tłusta

Cere tłustą cechuje nadprodukcja sebum w gruczołach łojowych – to właśnie ten proces odpowiada za charakterystyczne świecenie się skóry. Nadmierna ilość sebum często prowadzi do pojawienia się trądziku i zaskórników.

kobieta używająca żelu oczyszczającego - cera tłusta

Cera Mieszana
 
Cera mieszana to kombinacja obszarów tłustych i suchych. Najczęściej na czole, nosie
i brodzie tzw. Strefie T występuje obszar właściwy dla skóry tłustej podczas gdy pozostała część twarzy jest odpowiednia dla cery suchej. Pielęgnacja tego rodzaju skóry jest bardziej wymagająca ze względu na potrzebę dobierania i stosowania dwóch różnych grup kosmetyków.

cera mieszana

"W pielęgnacji cery mieszanej, pamiętaj o równowadze. Stosuj delikatne kosmetyki oczyszczające i kremy dostosowane do każdego obszaru pozwoli Ci to zachować zdrowy wygląd cery." – Martyna Zakrzewska, Kosmetolog – Salon Urody Feliz w Gdyni.

Cera Normalna
 
Cerę normalną cechuje zdrowy wygląd bez nadmiernego błyszczenia się skóry i objawów suchości. Zachowana jest równowaga pomiędzy wilgotnością, a produkcją sebum. Na powierzchni skóry mogą być widoczne niewielkie pory.

uśmiechnięta kobieta - cera normalna

Test - Jak sprawdzić swój typ cery w domu?

Aby lepiej poznać swój rodzaj cery, wykonaj prosty test.

 1. Wykonaj demakijaż.
 2. Oczyść twarz delikatnym żelem oczyszczającym.
 3. Odczekaj godzinę i zaobserwuj, czy odczuwasz napięcie skory lub jej tłustość. (wzrokowo)
 4. Uchwyć, a następnie puść opuszkami palców fałd skóry na granicy oczodołu, części policzkowej kości jarzmowej i oceń jej elastyczność natłuszczenie. (dotyk)
 5. Obserwuj reakcje skóry na różne produkty.
dłoń trzymająca kosmetyki do pielęgnacji twarzy

Pielęgnacja cery w salonie kosmetycznym – dlaczego warto?

W trakcie całego życia nasza skóra jest narażona na wiele czynników stresujących, które mogą wpłynąć na jej zdrowie i wygląd. Dlatego ważne jest, abyśmy zadbali o nią w sposób kompleksowy. W dobrym salonie kosmetycznym, priorytetem jest dostarczanie pielęgnacji i efektów, spełniających unikalne potrzeby każdej osoby.

Indywidualne podejście

Każda z nas ma inny typ skóry, nawyki pielęgnacyjne oraz cele dotyczące wyglądu i zdrowia cery. Pamiętajmy, że to co działa dobrze dla jednej osoby, niekoniecznie musi działać równie pozytywnie dla innej. Indywidualne podejście pozwala na dostosowanie kosmetyków i zabiegów do konkretnych potrzeb klienta, zapewniając pożądane efekty.

Profesjonalna Ocena Skóry

W gabinetach kosmetycznych cieszących się zaufaniem klientów każdy zabieg powinien rozpoczynać się od konsultacji pozwalającej na profesjonalną ocenę stanu skóry co pozwoli zrozumieć czego Twoja skóra potrzebuje najbardziej. Na podstawie wywiadu i diagnostyki kosmetolog dobierze najlepsze dla Ciebie rozwiązania.

Spersonalizowane Zabiegi

Na podstawie oceny stanu skóry i Twoich oczekiwań, kosmetolog tworzy spersonalizowany plan pielęgnacyjny. Zabiegi są dopasowane do Twojego typu skóry i celów. Czy to oczyszczanie wodorowe, peeling węglowy czy zabiegi z wykorzystaniem kwasów kosmetycznych – każdy zabieg jest przeprowadzany z dbałością o indywidualne potrzeby klienta.

Profesjonalne produkty

Podczas zabiegów kosmetycznych wykorzystywane są profesjonalne produkty pozwalające osiągnąć zamierzone efekty, a indywidualnie dobierane kosmetyki do użytku domowego pozwalają efekty te przedłużyć i pogłębić.

Konsultacja i rady

Podczas wizyty w gabinecie kosmetycznym kosmetyczki chętnie dzielą się wiedzą i sugestiami jak prawidłowo pielęgnować skórę w domu i jak radzić sobie z problemami skórnymi.

"Pamiętaj, że odpowiednia pielęgnacja to nie tylko o kosmetyki, ale także nasze nawyki. Unikaj długotrwałego narażenia skóry na słońce i pamiętaj o demakijażu przed snem, aby pozwolić skórze oddychać." - Angelina Stelmaszuk Kosmetolog, Salon Urody Feliz w Gdyni.

Typy Cery, a pielęgnacja

 • Cera Sucha: Wybieraj kremy intensywnie nawilżające zawierające takie składniki jak kwas hialuronowy i ceramidy. Stosowania ich pozwoli Ci na zredukowanie uczucia napięcia i długotrwale nawilży twoją skóre.
 • Cera Tłusta: Przy tym typie skóry pomimo występowania nadmiernego wydzielania sebum niezwykle ważne jest odpowiednie nawilżenie skóry, oczywiście na dzień można stosować lekkie kremy matujące, ale na noc muszą być przede wszystkim odżywcze i przywracające barierę hydrolipidową skóry. Nadmierne stosowanie kosmetyków matujących, z kwasami czy alkoholem mogą tylko zaburzyć barierę ochronną skóry, czego efektem będzie jeszcze mocniejsze wydzielanie sebum.
 • Cera Mieszana: Wymaga dobrania kosmetyków odpowiednich zarówno dla cery suchej i tłustej, pamiętajmy, aby nie stosować ich na powierzchni całej twarzy, a jedynie na jej obszarach.
 • Cera Normalna: Lekkie kremy nawilżające z filtrem UV są dobrym rozwiązaniem dla tego typu skóry.
kosmetyki do pielęgnacji skóry

Częste Błędy w Pielęgnacji skóry twarzy

 • Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków
 • Niestosowanie kosmetyków z filtrem UV
 • Niedostateczne nawilżenie skóry
 • Wyciskanie wągrów
 • Niedostateczne i niedokładne oczyszczanie skóry twarzy 
spękana ziemia - błędy

Podsumowanie i Zaproszenie

Pielęgnacja skóry zaczyna się od zrozumienia jej potrzeb. Odpowiednie produkty i zabiegi mogą przynieść spektakularne efekty. Serdecznie zapraszamy na bezpłatną konsultację do naszego salonu kosmetycznego  Feliz w Gdyni, gdzie doświadczenie i indywidualne podejście naszych kosmetologów i kosmetyczek gwarantują doskonałe rezultaty.

wejście do salonu kosmetycznego Feliz